Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Astygmatyzm – czym jest i jak go leczyć?

Niewyraźny, zniekształcony obraz, zamglony na różnych osiach widzenia – tak właśnie objawia się astygmatyzm, jedna z trzech najpowszechniejszych wad wzroku. Jakie są jej przyczyny? Co możemy zrobić, aby jak najmniej utrudniała nam życie?

 

Na czym polega astygmatyzm

Astygmatyzm to wada układu optycznego, powstała w wyniku rozciągnięcia lub zniekształcenia soczewki, lub rogówki oka. U osoby dotkniętej astygmatyzmem rogówka nie jest okrągła, lecz rozciąga się, przybierając kształt elipsy. To właśnie dlatego wiązka światła wpadająca do oka ulega rozproszeniu i zamiast w jednym, skupia się w dwóch punktach, powodując powstawanie nieostrego obrazu.

 

Jak objawia się astygmatyzm

Astygmatycy widzą niewyraźnie zarówno przedmioty znajdujące się blisko, jak i daleko. Problemy z widzeniem skutkują częstym mrużeniem oczu, łzawieniem, swędzeniem i pieczeniem, nierzadko także bólami głowy i zaburzeniami poczucia przestrzeni. Osoby dotknięte astygmatyzmem widzą proste linie jako krzywe, nie są w stanie w tym samym czasie dostrzec linii pionowych i poziomych, a drobne wzory, np. gwiazdy odbierają jako plamki.

Astygmatycy często miewają trudności z czytaniem – wada powoduje mylenie liter, co obniża koncentrację oraz utrudnia rozumienie tekstu.

 

Jak zdiagnozować astygmatyzm

Astygmatyzm z reguły jest wadą towarzyszącą krótko- lub dalekowzroczności, dlatego zdarza się, że przez długi czas pozostaje nierozpoznany. Jeśli podejrzewasz ją u siebie, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. W trakcie dokładnych badań diagnostycznych lekarz otrzymuje szczegółowy obraz przekroju rogówki wraz z wartościami krzywizn. Do wykrywania wady wykorzystuje się Keratoskop (krążek Placido), Oftalmometr oraz wideokeratografię komputerową. Wszystkie wymienione metody są bezbolesne i bezkontaktowe.

 

Ważne! W sytuacji, gdy duży astygmatyzm nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany u dziecka do 3. roku życia, może skutkować niedowidzeniem w jednym lub obojgu oczu.

 

Leczenie astygmatyzmu

Najpopularniejszą metodą mającą na celu poprawę jakości widzenia jest dobór odpowiednich okularów lub szkieł kontaktowych. W tym przypadku stosuje się specjalne soczewki cylindryczne lub cylindryczno – sferyczne. Warto pamiętać, że są to jedynie metody korekcji, a nie leczenia.

Jeśli zależy nam na trwałym pozbyciu się problemu, warto rozważyć zabieg chirurgii laserowej.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *