Radiologia i Diagnostyka obrazowa

Radiologia i diagnostyka obrazowa w Vita-Medica

USG, czyli ultrasonografia wykorzystuje w medycynie ultradźwięki do badania i diagnozowania pracy poszczególnych narządów, zmian w tkankach oraz nieprawidłowości w budowie organów lub ich funkcjonowaniu. Jest to bardzo skuteczna, charakteryzująca się ogromną dokładnością metoda diagnozowania schorzeń. Pozwala wykryć mikrozmiany tkankowe, jak np. guzki o wielkości 0,1 mm.

Badanie USG przeprowadzone w Centrum Medycznym VITA-MEDICA jest bezbolesne i niewymagające ingerencji w tkanki. Dzięki w pełni prawidłowemu, profesjonalnemu wykonaniu przez specjalistę, badanie jest także całkowicie bezpieczne – zarówno dla Pacjenta, jak i badającego.

Jak działa ultrasonograf?

Wysyłane przez emiter urządzenia fale ultradźwiękowe odbijają się od monitorowanych tkanek i wracają do odbiornika urządzenia. Dźwięki są przetwarzane przez układ elektroniczny i przedstawione w postaci obrazu.

Na ekranie monitora aparatury widać badany narząd oraz jego zachowanie w przekroju (podłużnym, poprzecznym lub skośnym – w zależności od przyłożenia głowicy aparatu).

Urządzenie jest w stanie monitorować dany narząd z częstotliwością od średnio 9 aż do 30 obrazów na sekundę. Oznacza to, że ultrasonograf pozwala na zobrazowanie zjawisk zachodzących wewnątrz naszego organizmu w czasie rzeczywistym.

 

Jak wygląda badanie USG w Vita-Medica?

Podczas badania lekarz diagnozujący określi dokładnie, który obszar ciała należy odsłonić, aby badanie konkretnego narządu było możliwie najbardziej skuteczne i dające dokładny obraz zjawisk zachodzących w nim podczas monitorowania. Pacjent w miejscu badanym nie powinien mieć biżuterii ani innych ozdób utrudniających badanie.

Lekarz przeprowadzający USG pokryje obszar poddawany badaniu żelem, który pozwala na dokładne przyleganie sondy do powłoki ciała, a tym samym na przedstawienie dokładnego, niezaburzonego obrazu badanych narządów. Niekiedy zamiast żelu stosujemy specjalne nakładki na głowicę aparatu. Samo badanie jest bezbolesne i nie wywołuje nieprzyjemnych odczuć.

Jak należy przygotować się do badania USG?

W przypadku USG jamy brzusznej:

 • Badanie musi być przeprowadzone na czczo lub 6 godzin po lekkim posiłku
 • Jeśli jelita są wypełnione dużą ilością gazów (wzdęty brzuch), przed badaniem należy przyjąć kilka tabletek węgla leczniczego lub espumisanu
 • Badania USG jamy brzusznej u dzieci do 1. roku życia nie wymagają przygotowania

W przypadku USG miednicy:

 • Badanie jest przeprowadzane przy pełnym pęcherzu, dlatego na godzinę przed badaniem Pacjent musi wypić ok. 0,5 – 1 l płynu i nie może oddawać moczu.

Do wszystkich pozostałych badań USG nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób – o ile nie zaleci tego lekarz kierujący na badanie.

Zalety badania USG w VITA-MEDICA

 • Dostępne
 • Stosunkowo tanie
 • Możliwe do wykonania u każdego Pacjenta
 • Z możliwością wielokrotnego wykonania u tej samej osoby
 • Nie wywołuje skutków ubocznych – ani dla Pacjenta, ani dla lekarza badającego
 • Pozwala obserwować pracę narządów w czasie rzeczywistym, a przetworzony obraz jest dynamiczny (badane narządy są w ruchu)
 • Badanie jest bardzo precyzyjne i dokładne
 • Procedura jest bezbolesna i nieinwazyjna.

E-pakiety

Oferta specjalna

Nasi specjaliści z tej dziedziny

Cennik

USG piersi 200 zł
USG jamy brzusznej 170 zł
USG tarczycy, przytarczyc, nerek, nadnerczy i drobnych narządów 170 zł
USG transwaginalne 170 zł
USG jednego stawu 170 zł
USG dwóch stawów 280 zł
USG stawów biodrowych u dorosłych 170 zł
USG stawów biodrowych u dzieci 170 zł
USG przezciemiączkowe 170 zł
został dodany do Twojego koszyka:
Zamówienie