Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Nie bagatelizuj objawów neurologicznych

Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem funkcjonowania i stanami patologicznymi ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych. Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgu i rdzenia kręgowego. Nerwy obwodowe, to z kolei te połączone z efektorami – czyli mięśniami. Neurolog zajmuje się więc badaniem chorób mózgu i wszelkich nieprawidłowości, które są skutkami tych schorzeń. Biorąc pod uwagę specyfikę tej specjalizacji, często krzyżuje się ona z psychiatrią i niektóre z przypadłości neurologicznych można podpisać również pod choroby psychiatryczne – np. wtedy gdy występuje potrzeba regulowania chemii mózgu (przykładem może być choroba afektywna dwubiegunowa, podczas której pacjent powinien przyjmować leki neuroleptyczne).

Neurolog zajmuje się również schorzeniami nerwów obwodowych, których uszkodzenie powoduje wyraźne fizyczne objawy – najlepszym przykładem takiego schorzenia jest rwa kulszowa, której leczenie, choć najczęściej kojarzone z fizjoterapią, leży również w kompetencjach neurologa. Rwa jest bowiem spowodowana uciskiem na nerw w kręgosłupie, a ból w odcinku lędźwiowym czy nawet nogach jest już tylko sygnałem przenoszonym właśnie na efektory. Fizjoterapeuta może pomóc nam pozbyć się bólu, jednak to właśnie specjalista od neurologii powinien zająć się diagnostyką (kontrolując stan uszkodzenia nerwu tak, by nie doprowadzić do większych spustoszeń w organizmie).

Choroby neurologiczne to bardzo duża grupa przeróżnych przypadków, mogących objawiać się zarówno fizycznym bólem, nieprawidłowościami w funkcjonowaniu mięśni, jak i otępieniem umysłowym. Do neurologa powinniśmy udać się w przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie takie objawy jak zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia przytomności czy problemy ze snem. W przypadku chorób neurologicznych oddziałujących na efektory, rzucające się w oczy objawy to np. osłabienie, skurcze czy drżenie mięśni, zaburzenia czucia, a także problemy z koordynacją. Schorzenia neurologiczne często wynikają z nieleczonych infekcji wirusowych, rozwijających się guzów, zwyrodnień kręgosłupa oraz cukrzycy. Również przyjmowanie używek może wiązać się z rozwojem takich chorób – dotykają one często alkoholików, jak i osoby przyjmujące stymulanty, takie jak amfetamina czy jej pochodne (przykładem może być także dość znane MDMA, czyli ecstasy). Skutki zażywania takich narkotyków mogą być wyniszczające i nieodwracalne – środki te, szczególnie łączone z alkoholem mają bowiem bardzo silne działanie neurotoksyczne.

Specyfiką chorób neurologicznych jest fakt, że mogą mieć one przeróżne podłoże, jednak często bywają ciężkie do wyleczenia i mają poważne skutki. Do takich schorzeń należą np. znany wszystkim zespół Alzheimera powodujący otępienie i amnezję, epilepsja (czyli padaczka) dająca bardzo wyraźne fizyczne objawy czy migrenowe bóle głowy. Mniej znane, ale równie dotkliwe choroby neurologiczne to np. nieuleczalna pląsawica Huntingtona odbierająca częściowo kontrolę nad ruchem mięśni powodując ich znaczne osłabienie czy zapalenie mózgu, które wywołane może być niedoleczoną infekcją, a zakończyć nawet śmiercią. Jeśli dostrzegasz u siebie wymienione wcześniej objawy, koniecznie zgłoś się do specjalisty neurologa – taką poradnię prowadzimy również w Centrum Medycznym Vita Medica. Nawet wstępne i proste badanie neurologiczne, w którym lekarz sprawdza za pomocą młoteczka nasze odruchy (np. odruch kolanowy), może pomóc w odkryciu poważnego schorzenia, a co za tym idzie – podjęcia leczenia lub skierowania na bardziej szczegółowe badania diagnostyczne.

Share this post