Ziemniaki – 5 zdrowych faktów, o których nie wiedziałeś
Popularny i łatwo dostępny dziś ziemniak do Europy przybył aż z And. Choć trudno to sobie wyobrazić początkowo był uważany za roślinę niejadalna i trująca. W Europie pojawił się na początku XVI wieku i stał się jedną z najtańszych i najłatwiejszych w uprawie roślin. Powszechność, walory smakowe oraz wartości odżywcze, sprawiły że ziemniak na stałe zagościł w menu mieszkańców Starego Kontynentu.
Ziemniaki są wartościowym źródłem składników odżywczych, jednak trend na nisko węglowodanowe diety, przyczynił się do powstania wielu stereotypów na temat ziemniaka. Niesłusznie został zyskał miano produktu tuczącego i ubogiego odżywczo.
Niedoceniany ziemniak w rzeczywistości jest bogaty w witaminy i minerały, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zapobiega chorobom oraz przyczynia się do poprawy stanu zdrowia. Jest pomocny w walce z otyłością, dzięki wysokiej zawartości witaminy C wpływa na poprawę kondycji skóry.
Oto 5 faktów o ziemniakach:
1. Bogata wartość odżywcza.
Średni ziemniak zawiera:
- 164 kalorii
- 0,2 g tłuszczu
- 0 gramów cholesterolu
- 37 g węglowodanów
- 4,7 g błonnika pokarmowego
- 4,3 g białka
Pokrywa dzienne zapotrzebowanie:
- 2% wapnia
- 51% witaminy C
- 9% żelaza
- 30% witaminy B6
- 12% magnezu
- 25% potasu
Ponadto ziemniaki zawierają witaminę A , P i fosfor.
2. Regulacja ciśnienia krwi
W przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że dieta bogata w potas, magnez i wapń obniża ciśnienie krwi. Ziemniaki zawierają wszystkie trzy pierwiastki, w dużej ilości zwłaszcza potas i witaminę B6, regulujące ciśnienie i zapobiegające chorobom serca.
3. Zdrowe serce
Ziemniaki są bogatym źródłem witaminy B6, która wpływa na prawidłową pracę serca. Dodatkowo zawierają także witaminę C, chroniącą układ sercowo – naczyniowy przed chorobami, zwłaszcza miażdżycą. W ziemniakach obecne są także karotenoidy, które obniżają poziom złego cholesterolu, a więc zapobiegają miażdżycy.
4. Działanie przeciwzapalne
Ziemniaki bardzo dobrze radzą sobie ze stanami zapalnymi, zarówno wewnętrznymi jaki i zewnętrznymi. Łagodzą reumatyzm i artretyzm oraz dnę moczanową. Są doskonałym remedium na dolegliwości przewodu pokarmowego, zwłaszcza w przypadku zapalenia jelit i układu pokarmowego.
5. Sprzymierzeniec w walce z kilogramami.
Wbrew pozorom ziemniaki są idealnym składnikiem diety odchudzającej, pod warunkiem, że przygotujemy je bez tłuszczu. Mają niewiele kalorii, dostarczają wielu składników odżywczych i sycą na długi czas.
Aby móc w pełni korzystać z dobroczynnych właściwości ziemniaków, należy przygotować je w odpowiedni sposób. Najlepszą metodą jest gotowanie ziemniaka w tzw ”mundurku”, czyli bez obierania. Pozwala to zachować większą ilość wartościowych substancji.
Należy unikać bulw o zielonkawym zabarwieniu oraz kiełkujących, ze względu na zawartość toksycznego związku – solaniny (powoduje biegunkę, bóle głowy, skurcze mięśni, problemy z oddychaniem i krążeniem).
Dodaj komentarz