Udar słoneczny: pierwsza pomoc.
Lato trwa w najlepsze! Zdarzają się dni, gdy temperatura niemalże nie spada poniżej 30°C, a my chcąc wycisnąć z wakacji jak najwięcej, spędzamy każdą chwilę na świeżym powietrzu. Czy wiesz jednak, że ta pozornie piękna pogoda może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje dla twojego zdrowia?
Udar słoneczny może przydarzyć się każdemu, zwłaszcza gdy zapominamy o zachowaniu niezbędnych zasadach ostrożności. Szczególnie narażone są na niego dzieci, osoby starsze, zmagające się z otyłością, cukrzycą, chorobami serca, przyjmujące leki moczopędne, antydepresyjne, betablokery oraz nadużywające alkoholu.
Dowiedz się jak rozpoznać udar słoneczny, jak się przed nim chronić oraz co zrobić, gdy już do niego dojdzie.
O udarze słonecznym mówimy wtedy, gdy w wyniku działania intensywnych promieni słonecznych dochodzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, utraty elektrolitów oraz odwodnienia. Przegrzany organizm nie jest w stanie oddawać ciepła, co prowadzi do denaturacji białek oraz martwicy komórek. W sytuacji, gdy promienie słoneczne działają przede wszystkim na głowę, mogą spowodować silne przekrwienie opon mózgowych oraz mózgu. Brzmi poważnie? Tak właśnie jest. Czy wiesz, że śmiertelność w wyniku udaru cieplnego wynosi wśród osób dorosłych aż 12 procent?
Objawy udaru słonecznego
Szybkie działanie jest kluczowe, dlatego niepokój powinny wzbudzić już pierwsze objawy. Najczęstsze z nich to:
-
zaczerwienienie skóry twarzy (w cięższych przypadkach bladość);
-
obfite poty (z czasem utrata potliwości);
-
nudności i wymioty;
-
mroczki przed oczami;
-
bóle i zawroty głowy;
-
drgawki i zaburzenia świadomości;
-
zaburzenia widzenia i mowy;
-
temperatura powyżej 40°C;
-
przyspieszone tętno;
-
oraz bolesne kurcze mięśni.
W zależności od stopnia przegrzania organizmu, objawy charakteryzuje różny stopień nasilenia.
Pierwsza pomoc
W przypadku udaru słonecznego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań.
-
Koniecznie rozpocznij od zaprowadzenia lub zaniesienia poszkodowanego w chłodne, najlepiej zaciemnione miejsce. Pamiętaj — gdy twarz jest blada, jego nogi powinny znajdować się powyżej głowy.
-
Częściowo rozbierz lub rozluźnij jego ubranie i okładaj ciało zimnymi, wilgotnymi kompresami, zwracając szczególną uwagę na miejsca przebiegu dużych naczyń krwionośnych – głowę, szyję, pachy oraz klatkę piersiową.
-
Regularnie kontroluj temperaturę ciała. Dopiero gdy spadnie poniżej 38°C, możesz zaprzestać schładzania.
-
Jeżeli poszkodowany jest przytomny, należy podawać mu niewielkie ilości chłodnej, osolonej wody.
-
Jeśli sytuacji nie ulega poprawie lub zaczyna się pogarszać, natychmiast wezwij pogotowie!
Jak postępować, by lato było dla nas czasem bezpiecznym?
Spędzając czas na słońcu, pamiętaj o spożywaniu dużej ilości płynów (w szczególnie gorące dni nawet trzech litrów). Unikaj wzmożonego wysiłku fizycznego w godzinach najintensywniejszego promieniowania słonecznego, a więc między godziną 12 a 15. Noś przewiewne, najlepiej jasne ubrania i obowiązkowo zabezpieczaj głowę kapeluszem, chustą lub czapką!
Dodaj komentarz