Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Nie daj się przerosnąć tarczycy!

Biopsja tarczycy jest badaniem pomagającym określić charakter zmian występujących w tarczycy. Poprzez dostarczenie materiału do badania mikroskopowego przyczynia się do wykluczenia lub potwierdzenia, czy zmiana ma charakter nowotworowy.

Teraz zabieg biopsji tarczycy jest dostępny również w naszym Centrum Medycznym w Zielonce. Przeprowadzany jest pod kontrolą USG, a jego koszt wynosi 250 zł.

Biopsja tarczycy zalecana jest w momencie, gdy w badaniu ultrasonograficznym wykryta zostaje obecność jednego lub kilku guzków, natomiast większość zmian, które w większości występują u kobiet ma niezłośliwy charakter. Zmiany nowotworowe ujawniają się zaledwie u 4% badanych przy pomocy biopsji oraz innych technik diagnostycznych. Przeprowadzenie biopsji tarczycy jest jednak niezwykle ważne i wszystkie guzki należy poddać badaniu. Biopsja tarczycy robiona jest również w momencie, gdy zachodzi podejrzenie zmian zapalnych w tarczycy, a także służy ona opróżnieniu torbieli tarczycy z płynu.

Osobą podejmującą decyzję o tym, czy badanie w konkretnym przypadku jest wskazane jest prowadzący nas endokrynolog lub lekarz wykonujący biopsję. Gdy występuje pojedynczy guzek, koniecznie trzeba go zbadać, natomiast w momencie gdy jest ich więcej – wtedy badane są jedynie te, które posiadają cechy wskazujące na złośliwy charakter, czyli słabo odbijają fale ultradźwiękowe lub ich wielkość niesie ryzyko złośliwości, czyli posiadają powyżej 4 cm średnicy.

Zabieg biopsji tarczycy wykonywany jest przy pomocy cienkiej igły o grubości od 0,4 do 0,6 mm, a badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Na biopsję tarczycy należy zgłosić się nie tylko z dokumentacją medyczną, ale również należy powiedzieć lekarzowi o współistniejących chorobach, takich jak alergie lub problemy z krzepliwością krwi. W przypadku biopsji tarczycy nie wykorzystuje się znieczulenia, ponieważ nie znieczula się głęboko położonych tkanek tarczycy.

Biopsja tarczycy wykonywana jest przez patomorfologa we współpracy z radiologiem. Radiolog przykłada głowicę USG i odnajduje zmianę. Patomorfolog natomiast wkłuwa igłę i cały czas śledząc jej tor, dociera do zmiany, po czym wciąga materiał do badania. Po usunięciu igły zakładany jest opatrunek, natomiast po badaniu może powstać niewielki krwiak w miejscu wkłucia. Jest to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny, natomiast może być nieprzyjemny. Badanie materiału pobranego przy pomocy biopsji tarczycy pomaga określić charakter zmian i ustalić, czy są one złośliwe, łagodne czy podejrzane. Jest on również metodą diagnostyczną, która pozwala zorientować się, czy w tarczycy toczy się proces zapalny, który jest charakterystyczny dla choroby Hashimoto.

Jeśli wynik biopsji jest ujemny, wtedy należy stale objąć kontrolą objętość guzka przy pomocy badania ultrasonograficznego. Dodatni wynik badania i wykazanie złośliwości zmiany może skutkować koniecznością powtórzenia badania, a także indywidualną metodą leczenia.

Niezwykle istotne w przypadku zmian w obrębie tarczycy jest to, by były one wykryte jak najwcześniej, ponieważ gwarantuje to większą szansę na wyleczenie. Specjaliści Vita-Medica korzystając ze swojego dużego doświadczenia i indywidualnego podejścia są w stanie skutecznie wykryć zmianę występującą w tarczycy i ustalić odpowiedni sposób na jej wyleczenie.

Share this post