Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
Próchnica to nic innego, jak tylko bakteryjna choroba tkanek zębowych. Wszystko zaczyna się od niegroźnie wyglądającej, czarnej plamki. Oczywiście jeśli w porę zgłosimy się do stomatologa, nie musimy obawiać się żadnych, przykrych konsekwencji. Gorzej, jeśli będziemy zwlekać z wizytą; zwłaszcza, jeśli problem dotyczy dzieci.
Jeśli sądzisz, że problem próchnicy u Twojego dziecka zniknie wraz z chwilą wypadnięcia zębów mlecznych, to jesteś w dużym błędzie. Wbrew pozorom, zapoczątkowana w zębach mlecznych próchnica, nie zniknie samoistnie, a tylko przeniesie się na zęby stałe. Z tego względu niezwykle ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej dziecka, już od chwili pojawienia się pierwszego ząbka. Jakie działania należy podjąć, aby zredukować do minimum ryzyko wystąpienia wspomnianej dolegliwości?
Stop dla słodyczy
W pierwszej kolejności przyjrzyj się diecie swojego malca. Produktami, które z całą pewnością należy ograniczyć, są słodkie przekąski i napoje. To właśnie cukier wywiera zgubny wpływ na kondycję zębów dziecka. Niestety, często odmowa zakupu cukierków czy lizaków spotyka się z dużym sprzeciwem ze strony malca, a niekiedy nawet atakiem histerii. Jeśli dziecko wręcz nie wyobraża sobie życia pozbawionego słodkich przekąsek, to postaraj się podawać mu produkty, które szybko rozpuszczą się w jamie ustnej. Przykładowo; zalegający kawałek lizaka rozpuści się w buzi dziecka o wiele wolniej, niż taka sama porcja czekolady.
Mycie zębów? Jak najczęściej!
Dokładne mycie zębów stanowi absolutną podstawę w kwestii profilaktyki przeciwpróchniczej. Z tego względu należy pilnować, aby dziecko myło ząbki co najmniej dwa razy dziennie. Poza tym nie dopuszczajmy do sytuacji, w której malec – będąc już po umyciu zębów – sięga po jakiekolwiek produkty spożywcze. Warto ustalić żelazną zasadę: mycie zębów to moment, który kończy jedzenie jakichkolwiek produktów danego dnia. Oczywiście absolutnie idealnym rozwiązaniem byłoby mycie zębów po każdym posiłku, jednak – patrząc na sprawę realnie – szanse na osiągnięcie i utrzymanie takiego stanu rzeczy, są raczej nikłe. W związku z powyższym warto wyrobić w dziecku nawyk żucia gumy bez cukru po każdym posiłku.
Nie zapominaj o regularnym przeglądzie
Regularne przeglądy jamy ustnej dziecka przeprowadzane przez stomatologa, również zapobiegną próchnicy, a – w chwili pojawienia się zmian chorobowych – umożliwią szybkie pozbycie się problemu. Jeśli zęby dziecka są zdrowe, to warto pokusić się o przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji, który dodatkowo ochroni zęby przed możliwością wystąpienia próchnicy. Fluoryzacja jest całkowicie bezbolesna, a czas jej przeprowadzenia wynosi zaledwie ok. 15 – 20 min.
Dodaj komentarz