Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Przeszedłeś Covid? Zadbaj o swoje zdrowie!

Na znaczne pogorszenie się stanu zdrowia po przechorowaniu Covid – 19 uskarża się coraz większa grupa osób. Co ciekawe nie ma znaczenia, czy przechodziły chorobę ciężko, czy też łagodnie – pocovidowe powikłania dotykają ozdrowieńców w każdym wieku.

O tzw. zespole pocovidowym, tak jak i o samym wirusie, wiemy coraz więcej. Z racji tego, iż koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy, najczęściej zgłaszanymi konsekwencjami przebytej choroby są: zmniejszenie wydolności oddechowej, zaburzenia w oddychaniu oraz duszności i brak tchu pojawiające się w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Problemy z oddychaniem to główny, jednak nie jedyny problem pacjentów postcovidowych. Przebyta infekcja pozostawia po sobie ślad także w postaci ogólnego zmęczenia, trudności w podejmowaniu aktywności fizycznej, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, zaburzenia rytmu serca, częstych bólów głowy, mięśni oraz stawów.

Do rzadkości nie należą problemy z pamięcią i koncentracją, określane jako „mgła mózgowa”, smutek, stres, brak motywacji, a niejednokrotnie i zespół chronicznego zmęczenia oraz depresja.

Jak wrócić do normalności po przechorowaniu Covid – 19?

Światowa Organizacja Zdrowia wyraźnie podkreśla – profesjonalna rehabilitacja to podstawa w leczeniu powikłań u pacjentów pocovidowych.
Ze względu na fakt, iż nie wszystkie następstwa choroby są nam znane, ważne, by każdy przypadek traktować wielospecjalistycznie, w niezwykle indywidualny sposób. Pierwszy krok stanowić powinna wizyta u fizjoterapeuty, który na podstawie zebranych informacji ustali rodzaj, liczbę oraz częstotliwość zabiegów.

Fizjoterapeuta w zależności od rodzaju zgłaszanego problemu, zalecić może: terapię manualną, która zmobilizuje do działania mięśnie oddechowe, kręgosłup oraz żebra, masaż leczniczy, ćwiczenia oddechowe, ogólnousprawniające lub trening aerobowy.

Pamiętaj, by po przebytej infekcji pomóc zregenerować się wykończonemu organizmowi. Zadbaj o odpowiednią dietę, bogatą w białko, witaminy oraz minerały, które wzmocnią układ odpornościowy, a także usprawnią odbudowę mięśni.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *