Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Odra to wysoce zakaźna choroba wirusowa – rozmowa z dr Joanną Jonek-Lewandowską

Odra to wysoce zakaźna choroba wirusowa, która dzięki powszechnym szczepieniom została niemal całkowicie wyeliminowana.

Objawy odry, takie jak gorączka, bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie, często przypominają grypę, co może prowadzić do błędnej diagnozy. Dlatego tak istotne jest zachowanie czujności i świadomości.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów odry jest zlewna, plamista wysypka, która pojawia się na skórze, choć i ona czasami może być mylnie zinterpretowana.

Pomimo zawarcia w Programie Szczepień Ochronnych szczepień na odrę, obserwujemy zwiększającą się ilość zachorowań na tę chorobę. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza u dzieci.

Dr Joanna Jonek-Lewandowska z naszego Centrum Medycznego w wywiadzie dla Radia Warszawa wyjaśnia, dlaczego wzrost zachorowań na odrę staje się coraz większym problemem. Podkreśla, jak istotne są szczepienia w zapobieganiu odrze oraz jej poważnym powikłaniom, takim jak zapalenie mózgu czy trwałe uszkodzenia neurologiczne.

Zachęcamy do wysłuchania pełnego wywiadu z dr Joanną Jonek-Lewandowską, aby dowiedzieć się o typowych objawach i zagrożeniach grożących osobom niezaszczepionym na odrę.

Wywiad w linku

Dbajmy o zdrowie swoje i naszych bliskich poprzez profilaktyczne szczepienia i szerzenie świadomości na temat chorób zakaźnych. Pamiętajmy, że odpowiedzialność za zdrowie społeczeństwa leży w naszych rękach.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *