Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Dlaczego osoby starsze i w podeszłym wieku powinny zadbać o prawidłową dietę?

Wraz z wiekiem w naszym organizmie zachodzą zmiany w funkcjonowaniu poszczególnych układów i narządów. Prawidłowa dieta nie tylko pomaga w zmniejszeniu części dolegliwości spowodowanych starzeniem się organizmu, może także zapobiec lub opóźnić pojawienie się niektórych schorzeń.

Zachodzące zmiany dotykają układu pokarmowego na każdym jego odcinku, co w znacznym stopniu wpływa na życie codzienne seniorów. Zmiany zachodzą już w początkowym odcinku układu pokarmowego, gdzie zaczyna się pierwszy etap trawienia, czyli w jamie ustnej. Brak uzębienia, choroby przyzębia oraz obniżone wydzielanie śliny i enzymów trawiennych, przyczyniają się do trudności w prawidłowym rozdrabnianiu pokarmów i formowaniu kęsów. Wraz z wiekiem także mięśnie gładkie oraz błony ulegają osłabieniu i zanikowi. Obniżona perystaltyka oraz niedokładnie rozdrobniona treść pokarmowa są przyczyną częstych zaparć. Zmniejszona ilość kwasu solnego w żołądku oraz enzymów trawiennych przekłada się na zaburzenia w trawieniu białek i tłuszczów, a także wchłanianiu – bardzo ważnych w tym wieku – wapnia i witaminy D.

Problem stanowi także zwalniająca wraz z wiekiem przemiana materii, co zwykle przekłada się na dodatkowe kilogramy. Utrzymanie prawidłowej wagi jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na choroby układu krążenia, mających problemy z układem ruchu oraz cukrzycą.

Prawidłowo dobrana dieta może pomóc w złagodzeniu problemów trawiennych oraz niedoborów, wynikających ze zmian, jakie zachodzą w naszym organizmie wraz z upływem lat. Warto dodać, że jest ona także istotnym czynnikiem warunkującym leczenie i zapobieganie chorobom np. nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca.

W przypadku osób starszych szczególnie zaleca się dobór odpowiedniej diety dostosowanej do stanu zdrowia oraz stylu życia. W tym celu najlepiej skorzystać z porady naszego dietetyka, który znajdzie dietę optymalnie dostosowaną do Państwa potrzeb.

Share this post