Czym zajmuje się fiberoskopia?
W skórcie
Infekcje górnych dróg oddechowych to najczęstsze dolegliwości, na które jesteśmy narażeni. Ze względu utrudnioną dostępność do ich struktur standardowe badanie laryngologiczne często okazuje się niewystarczające. Aby możliwa była dokładna ocena stanu nosa, nosogardła, gardła krtani lub tchawicy konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu diagnostycznego – fiberoskopu.
Fiberoskopia to nowoczesne badanie, w trakcie którego lekarz za pomocą bardzo cienkiego endoskopu ogląda i ocenia stan górnych dróg oddechowych. Delikatny i giętki przewód zakończony kamerą pozwala na dotarcie nawet do najtrudniej dostępnych struktur i zaprezentowanie ich na monitorze.
Po zakończonym badaniu Pacjent otrzymuje płytę z zarejestrowanym obrazem, którą przekazać może swojemu lekarzowi prowadzącemu. Po zapoznaniu się z wynikiem badań zadecyduje on o ewentualnej konieczności dalszego leczenia górnych dróg oddechowych.
Fiberoskopowe badanie nosa, nosogardła, gardła i krtani nie wymaga od Pacjenta szczególnego przygotowania. Przeprowadzane jest w pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek fotela, trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Mimo tego u dzieci oraz osób szczególnie wrażliwych, z silnym odruchem wymiotnym przeprowadzić można je w znieczuleniu miejscowym.
Wskazania do fiberoskopii:
- przerost trzeciego migdałka u dzieci;
- zapalenie zatok przynosowych;
- podejrzenie choroby nowotworowej zlokalizowanej w trudno dostępnym dla tradycyjnego badania miejscu;
- trudności z przełykaniem, uczucie ciała obcego, przeszkody w drogach oddechowych;
- przewlekły ból gardła;
- chrapanie;
- jednostronny niedosłuch, ból ucha;
- częste krwawienia z nosa;
- kontrola po lub w trakcie leczenia onkologicznego.
Nasi specjaliści z tej dziedziny
Oferta specjalna
Cennik
Konsultacja fiberoskopijna wraz z badaniem | 350zł |