Czym zajmuje się dermatolog?
W skrócie
Dermatolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu oraz leczeniu wszelkiego rodzaju chorób skórnych. Warto umówić się na wizytę, gdy borykasz się z problemem trądziku – zarówno młodzieńczego, jak i różowatego lub hormonalnego, łuszczycą, bielactwem lub przebarwieniami skórnymi. Dermatolog pomoże ci także w przypadku problemów z wytworami naskórka – włosami oraz paznokciami.
Dlaczego skóra choruje?
Niewłaściwa (często zbyt agresywna) pielęgnacja, stosowanie źle dobranych kosmetyków, nadmierne eksponowanie na promienie UV, niestosowanie kremów z ochronnym filtrem, niezdrowa dieta, infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze – to tylko niektóre z czynników skutkujących chorobami skórnymi, które mogą pojawić się zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
Wśród chorób najczęściej diagnozowanych przez dermatologa wymienia się:
- atopowe oraz łojotokowe zapalenie skóry,
- trądzik,
- świerzb,
- bielactwo,
- łuszczycę,
- łupież,
- łysienie,
- grzybicę,
- rumień,
- opryszczkę,
- fotodermatozę,
- kurzajki,
- liszaje,
- odleżyny,
- także nowotwory skóry.
Kiedy do dermatologa?
W sytuacji, gdy wygląd skóry zaczyna budzić niepokój, należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który zbada ją, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Bez wątpienia z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać, gdy na skórze pojawiły się zmiany nieznanego pochodzenia – dotyczy to szczególnie znamion o nieregularnym kształcie oraz rozmieszczeniu barwnika, a także, gdy dotychczasowe zmieniły swój wygląd. Z porady specjalisty zaleca się skorzystać także, gdy stan naszej skóry gwałtownie się pogorszył – stała się sucha, swędząca i zaczerwieniona.
Warto pamiętać, że większość zmian skórnych nie wynika z niewłaściwego funkcjonowania skóry samej w sobie, lecz jest następstwem innych chorób toczących się w organizmie, np. zaburzeń hormonalnych, alergii, chorób zakaźnych, wenerycznych lub nowotworowych.
Jak wygląda wizyta u dermatologa?
W trakcie wizyty lekarz dokonuje szczegółowych oględzin skóry, przyglądając się zwłaszcza niepokojącym zmianom (najpierw gołym okiem, a następnie za pomocą dermatoskopu).
Jeżeli istnieje przypuszczenie, że problem powstał wskutek bakterii, dermatolog zaleca wykonanie wymazu skóry, jeśli grzybów – badania mikrobiologicznego. Często, aby poznać przyczynę problemu, konieczne jest także badanie krwi, oznaczenie poziomu hormonów lub wykonanie testów alergicznych.
Nasi specjaliści z tej dziedziny
Oferta specjalna
Konsultacja | 250zł |
Zabiegi dermatologiczne | od 150zł |
Dermatoskopia | 100zł |