Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Nowość w Zielonce — spektralny optyczny tomograf koherentny Optovue

 

Drodzy Pacjenci! Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza placówka w Zielonce wzbogaciła się o nowy sprzęt — najnowszy kompaktowy tomograf OCT z możliwością wykonywania badań siatkówkowych, jaskrowych oraz przedniego odcinka oka w odniesieniu do największej certyfikowanej Normatywnej Bazy Danych.

SOCT iScan 80 amerykańskiej firmy Optovue umożliwi nam jeszcze dokładniejsze badanie poszczególnych struktur gałki ocznej.

 

Badanie OCT oka – na czym polega?

 

OCT to technika pozwalająca na stworzenie niezwykle dokładnego modelu przekroju tkanek oka – warstwa po warstwie. Dzięki informacjom uzyskanym w toku badania możliwe jest monitorowanie wszelkich nieprawidłowości zarówno w przedniej (rogówka, komora przednia), jak i tylnej (siatkówka, nerw wzrokowy) części oka już na bardzo wczesnym etapie schorzeń.

 

OCT jest nie tylko niezwykle precyzyjne, ale i bezpieczne. Wykonuje się je u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet w ciąży. Co je wyróżnia? W trakcie badania wykorzystuje się światło, którego długość fal zbliżona jest do podczerwieni. Pozwala to na jego wielokrotne wykonywanie bez narażania zdrowia pacjentów.

 

Wskazania do wykonania badania OCT:

 

  • schorzenia nerwu wzrokowego, m.in.: jaskra, obrzęk, zmiany rozwojowe i nabyte nerwu;
  • schorzenia rogówki i przedniego odcinka gałki ocznej, m.in.: blizny rogówki, zmiany pourazowe, zwyrodnienia i dystrofie; guzy i zmiany tęczówki, podwichnięcie soczewki;
  • kwalifikacja do zabiegów laserowych oraz ocena jego efektów;

 

Dlaczego SOCT Optovue iScan 80?

 

Badanie wykonane aparatem iScan jest tak precyzyjne, że porównuje się je do mikroskopowej analizy wycinka tkanki, pobranego operacyjnie – jednak w odróżnieniu od interwencji chirurgicznej, jest bezkontaktowe i zupełnie bezbolesne.

IScan to w pełni zautomatyzowany OCT, który przeprowadza pacjenta przez cały proces badania, rozmawiając z nim i to aż w 12 językach!

W trakcie badania do oka wprowadzona zostaje wiązka światła, która odbijając się, uzyskuje informację o położeniu poszczególnych elementów narządu wzroku. Dzieje się to błyskawicznie, gdyż aparat wykonuje aż 80000 A-skanów na sekundę!

 

Co jeszcze potrafi SOCT Optovue iScan 80?

 

  • gwarantuje najwszechstronniejsze badanie siatkówki, dzięki funkcji skanowania iWellness, umożliwiającej zobrazowanie jej w modelu 3D, a następnie wirtualne rozwarstwienie, poprzez wyświetlenie każdej z trzech płaszczyzn odniesienia.
  • dzięki analizie komórek zwojowych siatkówki (GCC) pozwala na wykrycie jaskry w bardzo wczesnym stadium choroby, a następnie śledzenie zmian jaskrowych w czasie.
  • tworzy mapy grubości rogówki oraz grubości nabłonka rogówki
  • dopasowuje soczewki kontaktowe Vault Mapping
  • a dzięki kompaktowym rozmiarom i łatwemu transportowi pozwala na pracę w dowolnym miejscu.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *